> BLOG > 73. Odchov mladých Koi

73. Odchov mladých Koi

17. listopadu 2021

Správný postup odchovu mladých Koi II.


 

 Při 20 oC se plůdek vykulí zhruba za 3 dny a znovu se zavěsí na vlákna kartáče, který musíme samozřejmě v nádrži ponechat. Zůstává tam do té doby, než plůdek stráví 2/3 žloutkového váčku. To trvá zhruba další 3 dny. Po strávení části váčku si malá larva naplní částečně plynový měchýř a plůdek začíná plavat. V tomto okamžiku přijímá i první potravu a my musíme zahájit přikrmování. V tomto okamžiku můžeme kartáče z vody vyndat.

V přírodě se plůdek živí jemným zooplanktonem. Ten mu můžeme dodávat i my, a to tak, že ho nachytáme. Pokud to nejde, použijeme pro výživu živé larvy artémie (žábronožka solná), nebo suchá umělá krmiva. Těmi jsou tzv. startéry, které běžně seženete u chovatelů ryb. Pokud bychom oba způsoby výživy srovnávali, je třeba vědět, že přirozená živá potrava je lepší. Při použití potravy umělé je propad (úhyn) plůdku samozřejmě větší a zůstávají jen ti nejsilnější jedinci. To může na první pohled vypadat jako dobré (příroda zachovala jen to nejlepší), ale problém je v tom, že tyto ryby nebývají tak pěkně vybarvené. Přikrmováním také začínáme znečišťovat vodní prostředí, a tak filtrační jednotka je v této inkubační nádrži v podstatě základní podmínkou úspěšného odchovu. Při budování filtrace pro tuto nádrž je třeba počítat také s tím, že síta musí mít velice jemná oka. Používá se na ně například tzv. mlynářské hedvábí. Pokud nechceme investovat do složitějšího technického vybavení, můžeme kromě již zmíněného lagunového pásma přenést kartáče s jikrami třeba do jiného jezírka, ale pozor - bez velkých ryb.

Mají-li naše malé rybky dostatek potravy, poměrně rychle rostou a za 4 týdny mohou být zhruba 3 cm veliké. Zároveň se začínají vybarvovat a my se můžeme těšit na to, jak kvalitně barevné potomstvo jsme odchovali. Popisovaný stav by měl nastat zhruba v polovině července. Ryby pak před sebou mají ještě srpen a září, tedy měsíce, kdy mohou ještě docela slušně povyrůst. Koncem září se námi odchovaný plůdek Koi řadí do kategorie K1 s označením „jednoletá ryba“ (japonsky Tosai), což neznamená, že je plůdek starý jeden rok, ale má za sebou jedno léto! V této době by měly malé ryby měřit zhruba 8 - 10 cm a vážit cca 10 - 20 g. Takto velcí kapři Koi už jsou schopni přezimovat v jezírku a ani velké ryby jim neublíží. Pokud ale máme takovou možnost, zimujeme K1 raději ve chráněných prostorech. Na jaře pak mladé ryby normálně ošetřujeme stejně jako ostatní obyvatele našeho jezírka. Během dalšího roku kapři Koi rostou a na jeho konci by před další zimou měli měřit jako „ryby dvouleté“ kolem 20 - 25 cm.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.

stech@alcedor.cz
602 443 858