> BLOG > 32. Podvariety kapra Koi Hikari Mujimono (Ogon) 1. část
32. Podvariety kapra Koi Hikari Mujimono (Ogon) 1. část
11. května 2020
Historie kapra Ogon sahá opět do oblasti vesnice Yamakoshi v Niigatě a má trochu záhadný charakter. V roce 1921 chytal chovatel Koi Sawate Aoki kapry Magoi na nedaleké řece a ulovil kapra se zlatým pásem na hřbetě. Samozřejmě ho použil k reprodukci, protože už tenkrát byly vždy populární nové variety Koi, a po pěti generacích odchoval Kin Kabuto a Gin Kabuto. Protože tyto ryby nejsou tak čisté, experimentoval zmíněný chovatel dále, až v roce 1946 konečně odchovali spolu se synem dva první exempláře celozlatých Koi. Z nich jeden uhynul jako Tosai a druhý se postaral o pompézní nástup Hikari Mujimono a žil dál až do osmdesátých let.
Artwork © Daniela Šafránková
Ogon je dříve více používaný název a znamená v základě zlatý. Hikari Mujimono se jmenuje tato skupina až po vzniku dalších barevných typů, hlavně stříbřitě lesklých. Hikari je lesklý, zářivý a Mujimono znamená prostý, jednoduchý. Tedy jednobarevný. Dohromady pak tato kombinace dává pojem zlatolesklý, čili s metalickým neboli s kovovým leskem. Dá se tedy říci, že do této skupiny patří všichni jednobarevní kapři s metalickým leskem (pozor ale na záměnu s Kinginrin, což znamená zlatě nebo stříbřitě třpytivé šupiny a ne lesklý povrch těla). Je jedno, jakou barvu Ogon má, ale není jedno, jaký má lesk. Obecně platí, že nejdůležitější je lesk, lesk a zase lesk. Do Hikari Mujimono řadíme i ryby s Fukurin ošupením. To je ošupení, při kterém je každá šupina lemována vyšší vrstvou pokožky, a to dává dojem vyššího lesku. Je to vlastně také síťování, které je pouze v jiném odstínu lesku. Do Hikari Mujimono řadíme Koi jednobarevné šupinaté, jednobarevné Doitsu, Matsuba šupinaté a Matsuba Doitsu.
Ogon nebo-li Mukashi Ogon je první a nejstarší podskupina, která sdružuje celozlaté ryby. Tyto ryby jsou žluté, někdy mívají i nádech do oranžova, měly by být ale pouze žluté. Žlutá barva u Ogona musí být co nejvíce pod postranní čáru až po břicho, pokud možno čím níže postupuje žlutá barva od hřbetu k dolní části těla, tím je tato ryba více ceněna. Někdy mívají tyto ryby sklon k tloustnutí nebo zakulacování se v břišní partii, což mívá za následek, že ploutve prsní se zdají menší, než ve skutečnosti jsou. Protože je to na závadu, je třeba dávat při krmení a chovu těchto Ogonů velký pozor. Prsní ploutve musí být celoleské, metalicky lesklé a hlava by měla být celoplášťově lesklá, ovšem někdy tyto ryby jako u všech kaprů Koi mívají tendenci k prosvítání lebečních kostí. Velmi pěkní Ogoni si uchovávají své zbarvení v průběhu celého roku, některé ryby ovšem v průběhu léta stejně blednou. V současné době se vyskytují již méně, protože jsou nahrazováni Yamabuki Ogonem a jako jeho potomci jsou vyřazováni.
Yamabuki Ogon: Subvarieta, která vznikla v roce 1957 křížením Kigoi (žlutého kapra) s Ogonem. Barva je původně zlatá do oranžova, ale může být citronově žlutá, nebo až velmi světle žlutá. Důležitý je tón barvy, který má být stejný od hlavy až k ocasní ploutvi. Světlejší oproti tělu mohou být prsní ploutve (ale ne s bílou barvou), které jsou vždy velké a je na jejich kvalitu kladen velký důraz. Fukurin je u Yamabuki rovněž velmi důležitý. V současnosti známe několik linií, ale asi jednou z nejlepších je linie Izumiya Koi Farm (Mano Senichi), jež se řadí mezi opravdovou špičku i co se týče růstu. Existují také Ginrin Yamabuki, ale jen v malém množství.
Platinum Ogon: Také známý pod označením Purachina je Ogon, který vznikl křížením velmi světlého Kigoi, tedy žlutého kapra s kaprem Nezu Ogon v roce 1963. Tyto ryby do současné doby dosáhly velmi vysoké kvality. Tato ryba si získala taktéž velkou oblibu, ale není bez problémů. Růst Platinum Ogonů je velmi pomalý a také vnímavost na choroby je poměrně vysoká. Sedmdesáticentimetrový Platinum je většinou výjimkou, a proto japonští chovatelé nechovají Platinum Ogony moc rádi. Důležitý předpoklad této variety je barva, teda její sytost a lesk. Protože dobrý Platinum musí mít sněhobílou barvu s perfektním leskem, je jen málo chovatelů, kteří to skutečně „umí“. Problém je v tom, že barva snadno chytá různé odstíny žluté, či oranžové nebo šedé, a to hlavně na skřelích. Doitsu ošupení Platinum je velmi působivé. Rozdíl mezi Nezu nebo Shiro Ogonem a Platinou je pro mnoho chovatelů rozličný a většinou závisí na tom, jak si kdo jaký typ pojmenovává a co chová. Nicméně Shiro Ogon je vždy nejsvětlejší a nejbělejší forma.
Nezu Ogon: Nezu je vlastně zkratka od slova Nezumi, což znamená myš a tato barva odpovídá doslova barvě stříbrného aguti.
Shiro Ogon je prakticky Nezu Ogon, který má tendenci k bílé metalické barvě. Nicméně rozdíl je mezi třemi výše jmenovanými problematický.
Orenji Ogon je oranžový Ogon, který vznikl v roce 1953. Není moc oblíbený, a proto nebyl ani v Japonsku často chovaným typem, ale dnes dochází zase k jeho znovuzrození.
Hi Ogon: Červený Ogon, u kterého dochází velmi často k záměně s oranžovým Ogonem, protože obě dvě barvy, červená a oranžová, jsou si velice blízké. Hi Ogon by měl být ale tmavší a červená někdy bývá s malými stopami žluti kolem ploutví. Je to vlastně Benigoi v Hikari zbarvení.
Obsah článků vychází z naší první české knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858

