> BLOG > 26. Podvariety kapra Koi Kumonryu

26. Podvariety kapra Koi Kumonryu

30. března 2020

Kolem původu této nádherné variety existují velké nesrovnalosti. Jedni tvrdí, že Kumonryu je dalším vývojovým stupněm Karasugoi (černý Koi) a druzí zase vyzdvihují podobnost k Shusui, protože při chovu Shusui se vyskutují jedinci se zbarvením Kumonryu, ale mají většinou červené břicho.

Artwork © Daniela Šafránková

Také Kumonryu byla dříve hodnocena v kategorii Kawarimono, ale od roku 1994 je tomu jinak. Pro svůj barevný vývoj a velikou popularitu bylo rozhodnuto o vytvoření nové variety, jako u některých předešlých typů, na výstavě All Japan Shinkokai Tokyo Koi Show.

Kumonryu znamená v překladu „drak devíti podob“, neboť černá barva je velmi nestálá a mění se až příliš často. Jsou popsány i případy, kdy se z nádherného Kumonryu v Japonsku stane zcela černá ryba v Evropě. Osobně však musím říci, že u Kumonryu našeho chovu je tomu právě naopak. Nikdy nezatracujme rybu, která se nám odbarví do běla, nebo naopak, protože časem můžete mít Kumonryu vysokých kvalit. Dokonce se nám stalo, že Kumoryu je krásně vybarvené v zimě a v létě je naopak celé bílé.

Kumonryu jsou ryby Doitsu, z hlediska šupinatosti hladké (Kawa Goi). Důležitá je u této variety černá barva, která má být ebenová a po bocích těla ladně lemující hřbetní část, která je světlá. Bílá barva, lépe řečeno světlá, je téměř vždy krémová až béžová. Hlava má být na temeni také světlá. U Kumonryu nejsou ale stanovena žádná přísná kritéria, právě kvůli častým změnám ve zbarvení.

Benikumonryu je kříženec Kumonryu a Kohaku. Je to vlastně Kumonryu s červenou barvou většinou na hřbetní části, ale není to podmínkou. Benikumonryu může být i jen červenobílá ryba, která může vypadat jako Doitsu Ippon Hi Kohaku, ale většinou červená nepokračuje na hlavu. Metalicky zabarvené Kumonryu se nazývá Kikokuryu a Benikikokuryu, a to jsou typy řazené do Kawarimono.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858